Víte, jak rozvíjet v dětech kreativitu, motoriku, logiku nebo vnímání?
Děti mají úžasnou schopnost pojmout velké množství informací a lehce se naučit hodně dovedností za krátký čas. Dokonale platí: co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Proto byste měli rozvíjet v dětech vnímání, cítění, logiku i další dovednosti. V životě se jim budou nepochybně hodit.
Děti se nejlépe učí prostřednictvím hry. Nepropásněte tedy období, kdy jim můžete předat nejvíce. Omezte telefony, tablety a další technologické vymoženosti a pusťte se do toho po staru - hrou!
Jak rozvíjet kreativitu?
Věděli jste, že mnoho úspěšných lidí je zároveň tvořivou duší a kreativitu považují za klíčovou pro svůj úspěch? Je dokázáno, že lidé, kteří se v dětství věnovali tvůrčím činnostem, umí v dospělosti nahlížet na problémy z různých úhlů pohledu a přicházet s originálními nápady.
Kreativní dovednosti můžeme rozvíjet mnoha činnostmi:
Čtení a psaní
Doporučujeme začít čtením knížek. Právě knížky jsou totiž tím, co dokáže vás a vaše děti přenést do světa fantazie. Je to svět, kde se může odehrát cokoli.
Mnoho malých čtenářů a čtenářek si potom vytváří své vlastní fantazie a někteří z nich mají tendence přenášet je do her nebo na papír v podobě psaných příběhů. A tomu se, drazí rodičové, říká: rozvoj kreativity na té nejlepší cestě.
Ruční práce a malování
Ne všechny děti jsou ale nadšené z knížek. V tom případě doporučujeme vyzkoušet ruční práce a malování. To jsou další kreativní činnosti, které na nějakou dobu zabaví a přenáší děti někam dovnitř, k sobě, k duši.
Takové aktivity baví spíše holčičky. Kluky zase častěji užije na hru na hudební nástroje, třeba na kytaru. Neznamená to ale, že by kluci nemohli třeba vyřezávat ze dřeva a holky hrát na piano.
Jak rozvíjet motoriku?
Rozvíjení motoriky není žádná věda. Stačí do života dětí vnést trochu pohybu. Motoriku můžeme rozdělit na hrubou a jemnou. Hrubá motorika se týká velké skupiny svalů, při jemným motorických dovednostech naopak potrénujete prsty a menší svalové skupiny.
Hrubá motorika
Když dítě ovládá hrubou motoriku, prohlubuje se jeho samostatnost, více si věří v pohybových aktivitách a lehce se pak naučí třeba jezdit na kole nebo plavat.
Odmalička se tedy snažte vést své dítě k pohybu, aktivity modifikujte podle jeho věku. Někdy stačí vyrazit třeba na dětské hřiště nebo do lanového parku.
Mezi další vhodné a finančně i časově nenáročné aktivity pro rozvoj hrubé motoriky patří:
- Opičí dráha
- Skákání na trampolíně
- Hry jako “Honzo, vstávej” nebo “Cukr, káva, limonáda”
- Skákání přes švihadlo
- Hry s míčem
Jemná motorika
Aktivity, které vykonáváme rukama, vyžadují často přesné pohyby. Těch docílíme trénováním jemné motoriky, která zahrnuje pohybu prstů. Jemná motorika se dá rozvíjet mnoha způsoby:
- Navlékání korálků
- Modelování, stříhání
- Hra se stavebnicí, stavění komínu
- Pastelky, temperové barvičky
Jak rozvíjet logiku?
Rozvíjet logické myšlení už v předškolním věku dětem potom pomůže v celoživotním procesu učení se. Chápat věci v souvislostech a nemuset se učit nazpaměť je velmi užitečná dovednost!
S rozvojem logiky můžete začít zhruba od 4 let věku dítěte a nejlépe prostřednictvím jednoduchých skládaček, puzzlí, stavebnic a jednoduchých hlavolamů. S přibývajícím věkem postupně přidávejte na obtížnosti.
Pro děti v předškolním věku a děti školou povinné doporučujeme i vzdělávací společenské hry nebo didaktické hry.
Jak rozvíjet vnímání?
Rozvoj vnímání je široký pojem a záleží na vás, jak to uchopíte. Důležitá je určitě úroveň emočního vnímání, vciťování se do druhých lidí a s tím spojená tolerance.
Pokud je pro vás prioritní vést děti k zodpovědnosti, měly by se naučit vnímat svět okolo nás a jeho potřeby.
Rozvoj vnímání je dlouhodobým procesem a musíte ho trénovat v podstatě každý den. Využít k tréninku můžete každodenní situace a vysvětlovat si, doporučujeme také zvolit zábavné aktivity.
Například, pokud se snažíte vštípit svým dětem hezký vztah k přírodě, k ekologii a naší planetě, můžete využít různých her jako je např. hra Šetříme planetu Třídíme odpady.
Zároveň myslete na to, že vy jste ten vzor a vaše děti lecco přeberou od vás. Proto pokud chcete vychovat vnímavé dítě, sami byste měli být vnímaví a empatičtí a např. pořizovat kvalitní recyklovatelné hračky.
Kohoutová Klára